Izolacje w domach

Biorąc pod uwagę nieustannie rosnące ceny energii oraz zyskujące na popularności względy ekologiczne, koniecznie należy zastanowić się nad odpowiednim dociepleniem domu. Poza ciepłymi ścianami, szczelnymi oknami, czy też prawidłowo działającą wentylacją, ogromne znaczenie ma zabezpieczenie dachu i fundamentów.

W przypadku domów jednorodzinnych wydatki związane z ogrzewaniem to aż 50% kosztów jego całkowitego utrzymania, a straty ciepła, do których doprowadza źle zabezpieczony dach, sięgają nawet 70%. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że im bardziej złożona konstrukcja zadaszenia, tym trudniej jest wykonać dobre docieplenie.

Najnowocześniejszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą na wykonanie skutecznej izolacji jest natrysk pianki poliuretanowej. Izolacja natryskowa, tj. ocieplenie poddasza pianką w porównaniu do klasycznych rozwiązań, które zakładają użycie styropianu lub wełny, ma bardzo dużo zalet:

  • izolacje natryskowe mają najniższy współczynnik przewodzenia ciepła (λ) na poziome 0,034 - 0,036,
  • materiał dokładnie przylega do wszystkich rodzajów powierzchni,
  • już w kilka sekund zwiększa swoją objętość i wypełnia wszystkie, nawet najmniejsze szczeliny,
  • brak mostów termicznych – jednorodna, bezspoinowa warstwa,
  • wykazuje doskonałe właściwości akustyczne,
  • natrysk pianki poliuretanowej można zastosować nie tylko w nowopowstałych obiektach, lecz także w tych wymagających renowacji,
  • izolacja natryskowa to odpowiedni materiał dla alergików, nie wydziela szkodliwych substancji, a także nie gnije, nie kruszy się oraz nie pyli,
  • warstwa izolacyjna wykazuje wysoką stabilność wymiarową,
  • ocieplanie poddasza pianką wykonuje się metodą in situ tj. na placu budowy - aplikacja materiału jest równoznaczna z jego wytworzeniem,
  • ocieplanie pianką poliuretanową wykonuje się bardzo szybko, dziennie można pokryć nią do 300 m2, a już kolejnego dnia można wykonywać dalsze prace,
  • zmniejszenie kosztów energii i ogrzewania,
  • wzmocnienie i wygłuszenie szkieletu domu,
  • wyjątkowo trwały i bezzapachowy materiał,
  • 25 lat gwarancji na stałość parametrów cieplnych

Porównując współczynnik przewodzenia ciepła pianki z innymi materiałami (wełna czy styropian) pamiętać należy o tym, że współczynnik (λ) na opakowaniu wełny lub styropianu podawany jest na podstawie badania jednego fragmentu materiału. W praktyce nie ma możliwości wykonania izolacji, przy zastosowaniu wełny czy styropianu często skomplikowanego konstrukcyjnie dachu, zachowując jednolitą warstwę izolacji. Oznacza to, że wykonana w ten sposób izolacja całego dachu będzie miała dużo gorsze parametry izolacyjności niż badany laboratoryjnie wycinek styropianu czy wełny.

Tylko i wyłącznie natrysk pianki poliuretanowej daje gwarancję uzyskania jednolitej warstwy izolacji na całej powierzchni dachu eliminując wszystkie mostki termiczne i zachowując deklarowany przez producenta współczynnik (λ). Ponadto współczynnik podawany przez producentów pianki poliuretanowej zakłada 20 letni efekt starzenia. A więc współczynnik, o którym mówimy w przypadku pianki będzie na deklarowanym poziomie po 20 latach eksploatacji.

Pianka poliuretanowa najczęściej stosowana jest do izolacji dachów, ścian kolankowych, posadzek a także fundamentów. Jej ogromną zaletą jest zachowanie jednolitej powłoki eliminując całkowicie mostki termiczne i nieszczelności w hydroizolacji.

Dach

Zastosowanie pianki PUR do ocieplenia połaci dachowych staje się dzisiaj standardem wypierając z rynku wełnę.

Dość często występują skomplikowane konstrukcyjnie dachy, usiane wykuszami, lukarnami czy oknami połaciowymi, posiadające dużą ilość połączeń konstrukcyjnych, będących trudnymi miejscami do izolowania. Aplikacja pianki przeprowadzana jest od wewnątrz przed montażem płyt kartonowo-gipsowych. Po naniesieniu na powierzchnię, w ciągu kilku sekund zwiększa swoją objętość 100 – krotnie dzięki czemu idealnie wypełnia miejsca trudnodostępne i szczeliny. Szczególnie na poddaszach, np. w miejscach wsparcia dachu na ścianie kolankowej, lub w innych trudnodostępnych miejscach dachów o skomplikowanej konstrukcji. Pianka przylega także szczelnie do krokwi i murłaty, uniemożliwiając zimnemu powietrzu z zewnątrz przedostanie się do wnętrza obiektu.

Doskonała przyczepność oraz sztywność pianki poliuretanowej gwarantuje, że materiał ten pozostanie na miejscu aplikacji bez ryzyka osuwania czy obwieszania, dając pewność skutecznej ochrony termicznej dla użytkowników budynku. Ponadto pianka poliuretanowa jest przyjazna zdrowiu. Brak pylenia korzystnie wpływa na klimat panujący wewnątrz budynku. Pianka jest bezwonna, antyalergiczna, nie rozwijają się w niej grzyby i pleśnie.

Pianka jest materiałem, który dzięki doskonałej przyczepności może być stosowany na dowolne podłoże budowlane w tym: membranę paroprzepuszczalną, pełne deskowanie, płytę OSB, blachę czy beton.

Fundament

Zastosowanie pianki zamkniętokomórkowej jako termoizolacji fundamentu z uwagi na jej właściwości czyli nienasiąkliwość wody oraz dużą odporność na ściskanie uzyskamy automatycznie jednolitą hydroizolację. Żaden inny materiał nie ma takich możliwości.

Posadzki

Właściwa termoizolacja podłogi jest niemniej ważna jak izolacja dachu. Zwłaszcza kiedy coraz częściej wykonuje się instalację ogrzewania podłogowego. Pianka zamkniętokomórkowa będzie najlepszym materiałem do tego typu termoizolacji. Jej parametry izolacyjności cieplnej na poziomie 0,024 W(m2K) i wytrzymałości na ściskanie 100-500 kPa przy położeniu jednolitej warstwy na całej kondygnacji czynią tą technologię bezkonkurencyjną

Domy drewniane

Budując zarówno dom szkieletowy, z bali czy też drewniany musimy pomyśleć o izolacji termicznej całego budynku. Wybór odpowiedniego materiału będzie miał duży wpływ na izolacyjność takiego obiektu na przestrzeni już kilku następnych lat. Zarówno poddasze, strop jak i ściany domu muszą być ocieplone wysokiej jakości materiałem izolacyjnym tak aby mikroklimat w całym budynku był porównywalny i przyjazny zdrowiu człowieka. Dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej jako izolacji domu szkieletowego zapewnimy sobie ciepły klimat w chłodne, zimowe wieczory a w letnie dni upały panujące na zewnątrz nie będą odczuwalne w tak dużym stopniu jak przy standardowych materiałach termicznych. Pianka poliuretanowa jest materiałem paroprzepuszczalnym czyli „oddychającym”, dzięki czemu wilgoć wydostająca się z elementów drewnianych nie magazynuje się w niej, zapobiegając tworzeniu się pleśni i grzybów. Izolacja pianką poliuretanową nie obciąża konstrukcji dachu tak bardzo jak np. wełna, będąc 5 razy lżejszym rozwiązaniem na ocieplenie naszego budynku. Dodatkowo materiał ten rozrastając się miedzy krokwiami usztywnia drewniane elementy poddasza wzmacniając tym samym cały dach na kolejne lata.

Dzięki zastosowaniu pianki jako ocieplenie domu szkieletowego, bądź drewnianego ograniczamy w znaczący sposób zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku w chłodne, zimowe dni oraz zapewniam spokojną, ciepłą przyszłość dla naszej rodziny.

baner1

Siedziba firmy znajduje się w Lublinie jednak ocieplenia pianą poliuretanową wykonujemy na bieżąco na terenie całego województwa lubelskiego między innymi w takich miejscowościach jak: Chełm, Włodawa, Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Janów Lubelski, Łęczna Krasnystaw, Kraśnik, Puławy, Radom, Lubartów, Radzyń Podlaski, Bełżyce. Poza tym także województwa mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie.