Pianka poliuretanowa

Informacje o technologii

Piana poliuretanowa powstaje w wyniku połączenia dwóch składników: poliolu (żywica) i izocyjanianu (utwardzacz). Połączone komponenty, pod wpływem ciśnienia wytworzonego w reaktorze natryskowym, tworzą pianę poliuretanową zwaną również pianą PUR. W chwili zmieszania składników następuje gwałtowny przyrost objętości powstającej pianki, efektem czego jest idealne wypełnienie wszystkich wolnych i niedostępnych przestrzeni. Jest to jedna z wielu zalet tego systemu izolacji. Piankę PUR można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów budowlanych.

W zależności od potrzeby stosujemy piankę otwartokomórkową lub zamkniętokomórkową.

Pianka zamkniętokomórkowa to pianka posiadająca minimum 90% zamkniętych komórek i oznaczona jest wg normy EN 14315-1 jako CCC4.

Pianka otwartokomórkowa posiada nie więcej niż 20% zamkniętych komórek i oznaczona jest wg normy EN 14315-1 jako CCC1.

Wszystkie współczynniki lprzedstawiane i opisujące pianki PU powinny uwzględniać efekt starzeniowy (20 lat) zgodnie z normami EN 12667 i EN 12939 dla dużych grubości.

Pianka poliuretanowa spełnia funkcję min. izolacji termicznej, hydroizolacji czy izolacji akustycznej. Materiał ten jest wyjątkowo lekki i nie obciąża konstrukcji budowlanej. Przy standardowym ociepleniu poddasza warstwą 20 cm pianki otwartokomórkowej waga 1 m2 takiej izolacji wynosi zaledwie 2 kg. W wielu przypadkach można dokonać pokrycia już istniejącego poszycia i wyeliminować problemy z utylizacją odpadów budowlanych, co ma znaczny wpływ na obniżenie kosztów oraz skrócenie czasu wykonania robót budowlanych.

W przeciwieństwie do wełny mineralnej, piana PUR nie ulega filcowaniu pod wpływem zawilgocenia. Ponadto jest nieszkodliwa dla środowiska i otoczenia. Odporna na zbutwienie i gnicie, jest pozbawiona zapachu i obojętna fizjologicznie. Technologia natrysku wykorzystuje sprężone powietrze atmosferyczne, dzięki czemu proces aplikacji eliminuje stosowanie gazów szkodliwych dla środowiska. Pianka poliuretanowa umożliwia dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia dając efekt „oddychania” przegrody.

Natrysk pianki może być stosowany zarówno na zewnątrz jak i od wewnątrz budynku. Izolacja od zewnątrz w połączeniu z powłoką przeciw promieniowaniu UV, może stanowić jednocześnie hydroizolację. Zaaplikowana pianka w krótkim czasie zwiększa objętość i utwardza się, ściśle przylegając do podłoża i wypełniając wszystkie szczeliny, nie ulegając przy tym zjawisku osuwania się lub filcowania. Dzięki aplikacji natryskowej otrzymujemy jednorodną i bezspoinową izolację, bezpośrednio w miejscu stosowania natrysku.

Natryskowa pianka poliuretanowa w porównaniu do innych znanych materiałów posiada najniższy współczynnik przewodzenia ciepła. Powłoka izolacyjna jest gotowa w kilka minut po zakończeniu aplikacji.

Stosowane materiały

Stosowane przez nas materiały posiadają wszystkie wymagane Certyfikaty Instytutu Techniki Budowlanej oraz Atesty Państwowego Zakładu Higieny, których kopie są dostarczane Inwestorowi.

Atesty, aprobaty oraz certyfikaty są dostępne w zakładce Dokumentacja techniczna

Pierwsze instalacje sztywnej natryskowej piany poliuretanowej sięgają lat 50-tych i od tego czasu ten rodzaj izolacji okazał się najlepszym oraz najtrwalszym sposobem na docieplenia. Pianka poliuretanowa skutecznie zastępuje i wypiera z rynku inne materiały izolacyjne takie jak styropian czy wełna. Stosowana jest nie tylko w budownictwie mieszkaniowym ale w budownictwie przemysłowym i motoryzacji. Natomiast poliuretan stosowany w różnych formach towarzyszy nam na co dzień i wszędzie.

 piana PUR 1

piana PUR 2

piana PUR 3

piana PUR 4

baner1

Siedziba firmy znajduje się w Lublinie jednak ocieplenia pianą poliuretanową wykonujemy na bieżąco na terenie całego województwa lubelskiego między innymi w takich miejscowościach jak: Chełm, Włodawa, Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Janów Lubelski, Łęczna Krasnystaw, Kraśnik, Puławy, Radom, Lubartów, Radzyń Podlaski, Bełżyce. Poza tym także województwa mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie.