Często zadawane pytania

Czym jest Panka Poliuretanowa i jakie ma zastosowanie?

Najprościej rzecz ujmując Pianka Poliuretanowa to dwuskładnikowa ciecz podawana pod ciśnieniem agregatu ok. 140 bar, ma zastosowanie jako nowoczesna technologia uszczelniająco - izolująca o bardzo dobrych parametrach fono-izolacyjnych (otwarta komórka) oraz hydro-izolacyjnych (komórka zamknięta).

Czym różni się pianka otwarto komórkowa od zamknięto komórkowej?

Zasadniczo piankę ze względu na jej budowę dzielimy na otwarto i zamknięto komórkową z czego pierwsza jest w pełni oddychająca i lekka o mniejszej gęstości 7-9 kg/m3 a druga ma strukturę zamkniętą i jest świetnym hydro-izolatorem (wodoodporna) . Gęstość do 60 kg/m3 . Dodatkowo można też podzielić pianę na twardą, średnią i miękką. Każda z nich ma inne zastosowanie w zależności od zastosowania. Producenci oferują pianki bardziej zróżnicowane przeznaczeniem i tak np. do izolacji poddasza domu i izolacji akustycznej wykorzystamy piankę otwarto komórkową ale o różnych parametrach. Nasi doradcy techniczni pomogą w doborze najlepszego produktu do Państwa potrzeb.

Jak będzie wyglądać pianka po 20 latach i jakie będzie miała wtedy parametry?

Technologia natrysku piany jako izolatora na świecie stosowana jest od kilkudziesięciu lat. Świetnie sprawdza się w izolowaniu tzw. domków kanadyjskich, domów pasywnych o konstrukcji stalowej jak również tradycyjnych domów takich jak budowane w Polsce. Piana została przebadana i sprawdzona w komorze postarzania i posiada certyfikat potwierdzający jej „kondycję” po 20 latach. Każdy producent pianek poliuretanowych podaje współczynnik przewodzenia ciepła λ uwzględniający tzw. efekt starzenia czyli jaką będzie miał wartość po 20 latach.

Czy Pianka jest palna?

Są różne pianki produkowane przez różnych producentów. Oferowana przez nas pianka jest pianką nie rozprzestrzeniającą płomienie - samogasnącą - Klasyfikacja Ogniowa PN-EN 13501- E Palność wg DIN 4102 Klasa B2.

Czy piana jest bezpieczna dla zdrowia?

Oczywiście pomijając sam proces natrysku gdzie biorą udział rozpuszczalniki i utwardzacze po 24 godzinach piana jest już nie groźna dla zdrowia a po dobrym wietrzeniu i okresie 7 dni całkowicie bezwonna i bezpieczna dla ludzi co jest potwierdzone certyfikatem Polskiego Związku higienicznego dopuszczająco jej zastosowanie również w halach gdzie produkowana jest żywność.

Czy piana nie wywołuje alergii?

Nie. W przeciwieństwie do innych materiałów izolacyjnych które na etykiecie mają informacje dotyczące środków ochrony bezpośredniej przy jego aplikacji a struktura jest trudna do czyszczenia w związku z czym mogą gromadzić się np. różnego rodzaju roztocza czy kurz struktura piany jest zamknięta co utrudnia osadzanie się kurzu i nie powoduje podrażnienia górnych dróg oddechowych, tym samym nie prowadzi do alergii - piana jest idealnym rozwiązaniem dla alergików!!! (przy czym należy podkreślić fakt iż żaden materiał izolacyjny sam w sobie nie wywołuje alergii).

Czy stal konstrukcyjna powleczona pianą nie skoroduje?

Wręcz przeciwnie. Piana w pewien sposób izoluje powierzchnie stalowe. Jest stosowana w domach pasywnych o konstrukcji stalowej. Szczególnie przy zastosowaniu zamkniętych komórek stal pokryta pianką jest dodatkowo zaizolowana przed wilgocią.

Czy drzewo w pianie nie zgnije lub zbutwieje?

Piana otwarto komórkowa jest materiałem oddychającymi więc nie ma obaw o możliwość gnicia i butwienia . Ponadto krokwie najczęściej izolowane są z dwóch lub z trzech stron więc drewno swobodnie oddycha. Piana od lat jest używana do izolowania domków tzw. Kanadyjskich o konstrukcji drewnianej gdzie drewno jest podstawowym materiałem do budowy domu. Pianka poliuretanowa dodatkowo wzmacnia i usztywnia takie konstrukcje.

Jaką wybrać pianę?

Pianki poliuretanowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Do ocieplenia poddaszy domów najczęściej stosuje się piankę otwarto komórkową ale nie zawsze. W przypadku miejsc narażonych na działanie wilgoci lub duży nacisk sugerowana jest pianka zamknięto komórkowa. Nasi doradcy techniczni pomogą w doborze najlepszego produktu do Państwa potrzeb.

Jak dobrać odpowiednią grubość pianki?

Współczynnik U dla poddaszy i stropów wynosi 0,20 W/(m•K). W przypadku oferowanej przez nas piany spełnia to 17 cm piany otwarto komórkowej lub 10 cm zamknięto komórkowej. Pamiętajmy jednak, że warstwa izolacji dachu nie może być pełna ponieważ mamy drewnianą konstrukcję dachu która obniża nam wartość U dla całego dachu. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy 20 cm pianki otwarto komórkowej.

Należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik lambda (λ ), który jest w większości materiałów izolacyjnych liczony dla wycinka (np. o wymiarze 10x10 cm). W przeciwieństwie do pianki gdzie nasz parametr podajemy dla przegrody i wycinka a z powodu zalania całościowego są one równe.

Wyjaśnienia

U - współczynnik przenikania ciepła [W/m2K]

Lambda (λ ) - współczynnik przewodności cieplnej [W/mK]

Policzmy zatem U dla przegrody o grubości izolacji 17 cm czyli 0,17 m. Dla przykładu lambda piany otwarto komórkowej wynosi 0,034.

U = lambda / grubość przegrody (w tym przypadku 0,17 m piany)

U=0,034/0,17

U=0,2[W/m2K]

Co to jest przegroda?

Przegroda budowlana jest to element budowli oddzielający jej wnętrze od otoczenia zewnętrznego lub też wydzielający w jej wnętrzu pomieszczenia, np. ściana, strop, krata.

Czy warto inwestować w izolację z pianki poliuretanowej?

Naturalnym jest, że uświadomiony klient wybierze pianę systemową, bowiem dzięki jej zastosowaniu obniża koszt ogrzewania domu (gazem, węglem lub innym nośnikiem energii), szacuje się że od 20% do 40% w stosunku do tradycyjnego ocieplenia poddasza innymi metodami. Biorąc pod uwagę że sezon grzewczy w Polsce trwa nawet pół roku, różnice wynikające z tytułu kosztów piany powinny się już zwrócić w pierwszym sezonie grzewczym. Pamiętajmy, że budowa domu do „inwestycja” na lata a jego ocieplenie jest jednym z najważniejszych elementów, które podczas budowy powinniśmy wykonać jak najlepiej.

Dlaczego piana jest skuteczniejsza od innych materiałów izolacyjnych?

Pianka poliuretanowa zachowuje swoje niezmienne parametry przez wiele lat. Nie ma tendencji do zbijania się oraz zsuwania się. Posiada lepszy parametr lambda. Ponadto technologia natrysku daje nam gwarancję wykonania szczelnej i bez mostkowej izolacji połaci dachu poprzez ponad 100 krotne zwiększenie objętości pianki w momencie aplikacji. Cały dach pokryty od wewnątrz pianką stanowi jednolitą warstwę izolacji. Tego nie zapewni nam żaden inny materiał izolacyjny szczególnie przy wadliwym wykonaniu prac montażu wełny czy styropianu.  

Jak długo trwa natrysk panki?

Poddasza do 250m2 wykonujemy w jeden dzień roboczy.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na membranę i jaka pianką?

Tak, jak najbardziej jest to zalecane. Jeśli jest to poddasze wykonujemy natrysk pianką otwarto-komórkową.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deskowanie?

Każdorazowo nasz przedstawiciel przyjeżdżając na pomiar dokonuje pomiaru wilgotności więźby dachowej higrometrem i określa indywidualne warunki. Ale głównym założeniem jest poziom wilgotności <11%.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deski przy dachu krytym papą i jaka pianą?

Z jednej strony mamy szczelną powierzchnię jaką tworzy papa z drugiej strony nie chcemy tego aż tak szczelnie zamknąć dlatego w takim wypadku zalecane jest położenie piany otwarto komórkowej i oczywiście pomiar wilgotności więźby dachowej przez naszego konsultanta.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na blachę i jaka pianą?

Natrysk na blachę przeprowadza się zamkniętą komórką. Temperatura otoczenia najlepiej powyżej 15 st.C i niska wilgotność powietrza. Optymalna grubość to 10 cm na sufit i 8 cm na ściany.

Jak należy przygotować pomieszczenie do natrysku pianki?

Pomieszczenie należy uprzątnąć ze wszystkich zbędnych rzeczy aby zapewnić swobodne przemieszczanie się dla rusztowania lub drabiny. Jeśli w dachu są okna tzw. dachowe należy je obrobić płytą KG lub np. OSB. Jeśli będzie zabudowa G/K a belki będą zalewane pianką należy wcześniej przykręcić wieszaki lub inne uchwyty do montażu stelażu. Okna połaciowe najlepiej zabudować płytą KG dzięki czemu ich izolacja będzie skuteczniejsza. Nasza ekipa zabezpieczy ściany i inne elementy folią.

Jak szybko zasycha piana?

Sam natrysk dwuskładnikowej piany odbywa się pod ciśnieniem 140 bar. Rozprowadzona na powierzchni ciecz pęcznieje i zasycha w ciągu zaledwie 12 sekund.

Czy można uzupełnić już wykonane ocieplenie wełną o dodatkową warstwę piany?

Odpowiedź nie jest prosta a rozwiązanie kombinowane jest droższe ale możliwe i dedykowane dla tych Państwa którzy eksploatując swój dom zorientowali się jak dużo ciepła ucieka im poddaszem.

Najczęściej jednak korzystniej jest usunąć wełnę i zaaplikować piankę. Jednak konieczne będzie zdjęcie pokrycia dachu lub aplikacja od wewnątrz po zdemontowaniu zabudowy z KG.

W każdym przypadku nasi technicy dokonają analizy i oceny na miejscu prac i zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie.

Czy w pianie mogą zamieszkać gryzonie - kuny, szczury, myszy?

W przeciwieństwie do tradycyjnej izolacji w pianie nie zagnieżdżają się gryzonie. Nie lubią tego materiału nie mają swobody przemieszczania się. Izolacja z pianki nie powoduje efektu zgrzebła jak np. wełna, a to właśnie kuny uwielbiają się o nią wycierać i w niej przebywać, często pozostawiając nieproszonych gości bowiem należy pamiętać że gryzonie w tym kuna jest nosicielem świerzbowca oraz wszelkiego rodzaju innych insektów (pchły, wszy, itp. o odchodach zwierzęcych nie wspominając). Przy czym należy podkreślić, iż w żaden materiał izolacyjny nie dostaną się zwierzęta jeśli wszystko zostanie szczelnie pozamykane i zrobione zarówno zgodnie ze sztuką budowlaną jak i zaleceniami technologicznymi producenta. Opisany punkt dotyczy przypadku gdzie zwierzęta znalazły niezabezpieczone dojście do poddasza.

Ile wynosi Gwarancja na świadczoną usługę?

Trwałość piany po badaniach w komorze postarzania na niezmienność parametrów, w tym na utlenianie określono na 25 lat. Natomiast gwarancja poprawnie wykonanej usługi przez BTP izolacje dla klienta indywidualnego wynosi 2 lata.

Czy piana służy również do ocieplania fundamentów?

Tak, piana zamknięto komórkowa to idealna hydro jak i termoizolacja. W zależności od założonego efektu aplikuję się odpowiednią warstwę i używa odpowiedniej gęstości. Pianka poliuretanowa stosowana jest także do izolacji podłogi a także ścian zewnętrznych.

 

baner1

Siedziba firmy znajduje się w Lublinie jednak ocieplenia pianą poliuretanową wykonujemy na bieżąco na terenie całego województwa lubelskiego między innymi w takich miejscowościach jak: Chełm, Włodawa, Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Janów Lubelski, Łęczna Krasnystaw, Kraśnik, Puławy, Radom, Lubartów, Radzyń Podlaski, Bełżyce. Poza tym także województwa mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie.